Sony ni z gruchy ni z pietruchy postanowiło dziś zapowiedzieć ostatecznie PS VR 2. Ale to nie tak, że wybrano losowy dzień - bowiem jeśli dzisiejszy dzień weźmiecie zamienicie w miesiąc, a także pomnożycie dzień przez miesiąc - to nawet wyjdzie data premiery. W sumie wyjdzie też, jak w obecnym roku zmienimy zero na kropkę (2022 -> 2.22). No dobrze, wymyśliłem te teorie, ale pasują do faktycznej daty - bowiem PS VR 2 zostanie wydane 22 lutego 2023 i będzie kosztować naprawdę grubą kasę.

Jeśli dobrze pamiętam, w dniu premiery PS5 w wersji z napędem kosztowało 499€ - ja za moją w dniu premiery dałem 2299 zł i to był chyba ostatni dzień w jakim konsolę za tyle widziano, bo potem nie było jej na półkach, a dziś sprzedawana jest goła lub w bundlach w cenach 2800-3200zł. No więc wyobraźcie sobie, że PS VR 2 przebija cenę premierową PS5, bowiem za nowe gogle Sony zawołało sobie 599€, czyli przynajmniej 2799zł na naszym rynku.

Podstawowy zestaw zawiera gogle PS VR 2, kontrolery PS VR 2 Sense (dla obu rąk - innej opcji nie będzie) oraz proste słuchawki dla tych, którzy nie mają Pulse 3D (chociaż pewnie i stare Goldy ostatecznie się sprawdzą, a także wiele innych "dużych").

Jeśli jednak chcielibyśmy w coś pograć - to Sony ma swoją propozycję w bundlu z grą Horizon Call of the Mountain, za którą woła sobie dodatkowe 150€, czyli razem 649€. Tak, dobrze czytacie - PSVR2 + Horizon kosztują 3050 złotych!

Jest też specjalna stacja dokująca dla kontrolerów Sense - jeśli chcielibyśmy je ładować inaczej niż dwoma kablami USB-C. Ładowarka do nich to wydatek 49€, czyli 230-250zł. Podpowiem wam jednak, że można kupić ładowarki USB z podwójnym gniazdem za 20zł.

Oficjalne polskie ceny poznamy 15 listopada, gdy ruszą pre-ordery - ale liczyłem na cenę bliżej 1500zł (pierwszego VRa kupiłem w 2018 roku za 849zł). Wygląda więc, że u mnie pod telewizorem ten sprzęt niestety na premierę nie zagości.

Przypomnę, że najważniejsze cechy PS VR 2 to: rozdzielczość ekranu w 4000 x 2040 HDR, wibracje w headsecie (feedback zwrotny), śledzenie oka, audio 3D, opór w przyciskach kontrolerów, opcja podglądu otoczenia, brak wymagania kamery, tylko jeden kabel.

Sony zapowiedziało też aż 12 gier na PS VR 2:

The Dark Pictures: Switchback VR

Crossfire: Sierra Squad

The Light Brigade

Cities VR – Enhanced Edition

Cosmonious High

Hello Neighbor: Search and Rescue

Jurassic World Aftermath Collection (trailer wyjątkowo z Oculusa, bo PS VR2 nie ma swojego)

Pistol Whip VR

Zenith: The Last City

After The Fall

Tentacular

Oraz oczywiście, wspominane Horizon Call of the Mountain