Takiego transferu nie spodziewał się nikt! Microsoft kupił studio Bethesda, twórców serii Fallout, Doom, Elder Scrolls, Wolfenstein, Dishonored, Prey, Quake czy Starfield.

Co więcej, kupując Bethesdę, Microsoft nabył tak naprawdę przy okazji wszystkie podległe im studia, w tym id Software czy ZeniMax Online Studios, gdyż nabyto całą grupę a nie tylko firmę-matkę. Jest to bez wątpienia największy zakup ostatnich lat i Sony na pewno mocno się dziś spoci, gdyż na taki zakup nie da się szybko i jeszcze mocniej odpowiedzieć - niewiele jest firm na rynku które są jeszcze większe i dałyby się wykupić.

Czołowe gry firmy (zakładam więc, że te z pierwszego akapitu) trafią po premierze Xbox Series X do abonamentu GamePass. Przypominam, że znajdzie się w nim też abonament Gold, oraz abonament EA Play - gier więc nie zabraknie.

Wg. Jasona Schreiera, byłego redaktora Kotaku, koszt całej transakcji to 7,5 miliarda dolarów, co daje niemal 30 miliardów złotych. To więcej niż Polska przeznacza rocznie na edukację i nieco mniej, niż wynosi na giełdzie wartość... CD Projekt Red ( 5 lat po premierze Wiedźmina 3 CD Projekt RED jest wart więcej niż Ubisoft).

Na tę chwilę nie wiadomo jak wygląda sprawa wydawania znanych serii jak Fallout, Wolfeinsten czy Elder Scrolls na sprzęty firmy Sony. Wiadomo, że obecnie dostępne gry nie znikną, ale gdyby nie pojawiły się te nowe... oj, to byłby cios w krocze dla posiadaczy PlayStation 5.