Aktualizacja: Promocja musiała być jednak błędem lub falstartem i została we wtorek wycofana - osoby które pobrały grę po restarcie konsoli lub samej gry nie mogą już odpalić "promocyjnej" wersji.

Abonament Xbox (Live) Gold przez lata służył głównie możliwości grania przez sieć na Xboxa. Sony w tym czasie oferowało to samo za darmo (chociaż zgodnie można potwierdzić, że z nieco gorszą jakością), ale ostatecznie zauważyło potrzebę dofinansowania infrastruktury online i poszło podobną drogą. Nie dało się jednak wprowadzić takiej oferty w połowie cyklu życia PS3, ponieważ trafiła by na spory opór graczy, poza tym jak już ciągnąć kasę to także z tych którzy online nie grywają, oraz jeszcze jakoś przyciągnąć xboxowców - więc wymyślono, że w PS+ będą się pojawiać darmowe gry. W tym samym czasie gdy 3 lata później PS+ stało się obowiązkowe na PS4, Microsoft nie chcąc zostać w tyle zrównał swoją ofertę z konkurencją i też zaczął dodawać gry w cenie wcześniejszego abonamentu.

2
Polecamy

Sierpień 2021 - darmowe gry w Games With Gold

Czytaj dalej »

Mimo to, Microsoft który abonamenty online pierwszy wprowadził, pierwszy też z nich zrezygnował - 21 kwietnia 2021 zniknął wymóg posiadania abonamentu Gold do grania przez sieć - więc kto miał abonament, w sumie już go nie potrzebuje, a gry są jedynie na osłodę nadpłaconych miesięcy. Niestety, gry w Goldzie są ostatnimi miesiącami słabiutkie - i dzisiaj Microsoft przychodzi z lepszą propozycją.

W Xboxowym sklepiku pojawiło się bowiem zupełnie za darmo Diablo 3, razem z dodatkiem Nekromanta (który trzeba pobrać osobno). Co ważne, z komunikatu który widnieje w wersji przeglądarkowej sklepu (chociaż nie każdemu się ona pokazuje) wyraźnie możemy wyczytać, że oferta dotyczy jedynie posiadaczy abonamentu Gold.

Osoby które pobrały grę zaznaczają jednak, że nie zostaje ona przypisana do konta tak jak inne gry w ramach Games With Gold (w przeciwieństwie do PS+ zostają one na zawsze), a tym razem gra dostępna jest bardziej tak jak w ramach abonamentu Game Pass. Być może taki jest właśnie zamysł Microsoftu, aby teraz abonament Gold stał się wersją uproszczoną pełnego abonamentu. Skoro nie jest on wymagany do gry online, najlepiej byłoby przekonwertować go graczom do pełnej wersji - niestety Microsoft tutaj ma pewien problem, bowiem posiadacze Xbox All Access zapłacili zarówno za Game Passa jak i Golda, na 24 miesiące. Jakiekolwiek zmiany i konwertowanie mogły by łamać umowę i stać się podstawą do zwrócenia xboxów czy nawet batalii sądowych, łatwiej może być więc dodać kolejne gry spoza Game Passa. Kto wie, może Diablo 3 jest pierwszą taką produkcją. A może to zwykła pomyłka jakiegoś pracownika...

Próbujcie, sprawdzajcie i grajcie - jeśli nie widzicie oferty poprzez stronę internetową marketplace , wyszukajcie Diablo III: Reaper of Souls – Ultimate Evil Edition z menu konsoli.