Co prawda świat wciąż unika imprez w których uczestniczą tłumy a zamiast tego woli wydarzenia online, z naszej jednak perspektywy i tak zawsze wszelkie konferencje odbywały się na tyle daleko, że obejrzenie ich w sieci to jedyny sposób uczestnictwa - więc na szczęście nie robi to wielkiej różnicy. Najważniejsze, że to już ten czas w roku gdy gracze zostaną zasypani nowymi pozycjami które mają zawitać na konsole w kolejnych miesiącach. Brak eventów z publicznością ma jeszcze jeden plus - znacznie więcej firm zdecydowało się na własne wydarzenia, bowiem sklecenie odpowiednich filmów czy to z prowadzącym czy bez to nie jest jakiś wielki koszt, a okazja do promocji w tym samym terminie daje więcej niż najlepsze kampanie marketingowe.

W najbliższych tygodniach czekają nas głównie dwie duże imprezy - E3 2021 i Summer Game Fest, w których uczestniczy większość firm, ale część z nich po prostu wbija się w wolne godziny ze swoją prezentacją nie dołączając do żadnej z tych dwóch imprez.

Wszystko zacznie się już w czwartek, 10 czerwca, o 20:00 gdy Geoff Keighley wystartuje z Summer Game Fest i zapowie parę nowych gier od różnych firm (tego dnia nie ma prezentacji na wyłączność). W piątek, 11 czerwca spodziewać możemy się Netflix Geeked Week od 18:00, a nieco później w trakcie pierwszego meczu na Euro 2012 pojawi się Koch PrimeTime - które podobno zawierać będzie sporo dobrych zapowiedzi (tak przynajmniej twierdzi polski oddział w mejlu który dziś dostaliśmy).

Sobota 12 czerwca to z kolei prezentacje Gearbox Entertainment o 19:00, ale zdecydowanie ważniejszą i ciekawszą będzie Ubisoft Forward o 21:00 (oby tym razem pokazano coś ze Skull & Bones, osobiście chętnie zobaczyłbym też Mario Rabbids 2). Równie gorąca będzie niedziela (13 czerwca), bowiem wtedy zobaczymy pokaz Xbox & Bethesda, który powinien obfitować w next-genowe gry na Xbox Series X|S, do tego zapewne dostępne za darmo w ramach abonamentu GamePass już od pierwszego dnia premiery. Jako szczęśliwy posiadacz XSX w abonamencie AllAccess (co oznacza GamePassa przez 2 lata) nie mogę się tego pokazu doczekać, bo w prawie każdą pokazaną tam grę zagram bez dopłat (ponad ratę którą płacę za konsolę). Jakby tego było mało, zaraz po tej prezentacji, z 15-minutową przerwą na siku czeka nas pokaz od Square Enix, na którym obstawiam zobaczyć kolejne Final Fantasy (gdyby pokazano drugi rozdział FF VII fani zapewne zmoczyli by majty mimo wspomnianej wcześniej przerwy). Tego dnia ma odbyć się też pokaz Warner Bros i tutaj liczę zwłaszcza na datę premiery Hogwarts Legacy które jest na mojej liście must-have mimo na razie niezbyt wielu informacji o tej grze.

Poniedziałek 14 czerwca to początek E3 i już o 17:00 zobaczymy zapowiedzi gier od niezależnych twórców, ale pokażą się także chociażby Take-Two czy Capcom. Dzień później (15 czerwca) o 18:00 zobaczymy Nintendo Direct, a później na nieznaną jeszcze godzinę zapowiedziało się Namco Bandai. Tego dnia ma się też odbyć ceremonia rozdania nagród E3 2021, chociaż przy niewielkiej liczbie gier na E3 (zdecydowanie więcej zobaczymy w trakcie Summer Game Fest), raczej nie będą one miały większego znaczenia. E3 Będzie wyjątkowo krótkie, bowiem skończy się już tego dnia.

Jako ostatnia firma zaprezentuje sie EA wraz ze swoim EA Play Live i to po dość długiej przerwie, bo dopiero 22 lipca, a więc niemal miesiąc później. Tutaj poza FIFĄ, Simsami, czy F1 2021 liczyć możemy zapewne na kolejnego Battlefielda, gry w świecie Star Wars i oby coś zupełnie nowego, bo EA zdecydowanie za bardzo odcina w ostatnich latach kupony od kolejnych części starych gier.

Jak widać, w całej rozpisce wielkim nieobecnym jest na razie Sony. Mam nadzieję, że firma pokaże coś więcej niż tylko 20-minutowe State of Play zapowiedziane z kilkudniowym wydarzeniem, chociaż patrząc na fakt, że Horizon został parę dni temu pokazany ( 14 nowych minut z Horizon II: Forbidden West), Ratchet wyjdzie 11 czerwca, a God of War 2 i GT7 raczej nie wyjdą w tym roku, firma nie ma chyba nawet czego zapowiadać. Sony zapewne pojawi się z nowymi materiałami dopiero po wakacjach... niemal rok po premierze swojej konsoli. Pozostaje liczyć, że pozostałe firmy zapowiedzą między 10 a 15 czerwca wystarczająco fajnych gier. Warto jednak dodać, że logo Sony pojawiło się na rozpisce Summer Game Fest jako jednej z firm towarzyszących wydarzeniu - może tak być jednak nie ze względu na pokaz, a fakt, że zobaczymy gry które wyjdą także na PlayStation - na liście jest bowiem także EA, które swoją prezentacje ma znacznie później.

Skoro już o Howgarts Legacy wspomniałem, dla przypomnienia teaser z poprzedniego roku: