Dzisiaj mamy dla Was soczyście gorącego newsa drodzy czytelnicy. W poprzednim tygodniu w internecie pojawiły się informacje jakoby Insomniac Games — studio Sony odpowiadające za chociażby Spider-Mana, czy serię Ratchet & Clank miało paść ofiarą ogromnego ataku hakerskiego i hakerzy żadają od studia okupu za nieudostępnianie plików. Wtedy niewiele osób w to uwierzyło, bo fejkowe informacje tego rodzaju są częste. Ta jednak okazała się jak najbardziej prawdziwa.

Wczoraj w nocy hakerzy z grupy Rhysida spełnili swoje groźby i w związku z odmową zapłacenia okupu, opublikowali wyciek w postaci 1 MILIONA 300 TYSIĘCY plików(!) wykradzionych ze studia Sony o łącznej wadze ponad 1,7 Terabajta. W opublikowanych plikach znalazł się cały szereg tajnych lub poufnych dokumentów odnośnie do pracy studia, slajd opisujący roadmapę dla gier Insomniac, gamepleye z testowych wersji gry Wolverine, a nawet paszporty i poufne dane pracowników studia. Sprawdziliśmy te informacje i możemy potwierdzić, że wyciek JEST prawdziwy. Pamiętajcie jednak, że w artykule nie możemy Was skierować do tych treści, ich rozpowszechnianie jest bowiem nielegalne. Poza tym i tak nie chcemy Wam psuć zabawy w grze spoilerami, których w materiałach jest sporo.

Ale możemy Wam za to powiedzieć, co ciekawego udało się ustalić (bez spoilerów). ?Z dokumentów wynika, że studio oprócz ujawnionego już Wolverine oraz Venoma, które mają zadebiutować kolejno w 2026 i 2025 roku podpisało także umowę z Marvelem na produkcję aż trzech gier z serii X-Men, z których pierwszą wstępnie zaplanowano na 2030 rok. Z kolei fani Ratchet & Clank mogą liczyć na nowy tytuł, ale dopiero w 2029, a i tak jego obecność nie jest do końca pewniakiem, bo według innego dokumentu premiera nie jest w ogóle pewna.

Wraz z danymi o grach wyciekł także dokument z danymi o sprzedaży gier Sony na PC. Te jak mogliśmy się spodziewać, są w porównaniu do tych osiąganych na konsolach, raczej niewielkie. Podium jako pierwszy port na PC otwiera Horizon Zero Dawn z wynikiem 3,3 miliona kopii (21 milionów na konsolach), później mamy God of War ze sprzedażą na poziomie 2,5 miliona (~19 milionów na konsolach), a na trzecim miejscu znajdziemy Days Gone z 1,7 miliona sprzedanych kopii na Steam (ponad 9 milionow na konsolach, dane niepewne). Co ciekawe daleko za czołówką znalazły się głośne tytuły jak Uncharted Legacy of Thieves Collection (480k), czy Marvel's Spider-Man: Miles Morales, jaki osiągnął zaledwie 450 tysięcy sprzedanych kopii, co wskazuje na malejące zainteresowanie "exami" Sony na PC. Stawkę zamyka Sackboy: A Big Adventure z żenującym wynikiem ledwo ponad 60 tysięcy egzemplarzy, co jest wynikiem bardzo słabym. Dla porównania dodajmy, że taką sprzedaż osiągnął malutki tytuł House Flipper 2 od polskiego PlayWaya... w zaledwie 3 dni.

Oprócz tego dowiedzieliśmy się także, że Insomniac miał w planach grę MMO w uniwersum Spider-Man, którą najprawdopodobniej skasował, multiplayerowy tytuł w świecie Horizon ma mieć nazwę Hunter's Gathering, a Ratchet & Clank (nie wiadomo czy ostatni, czy ten z 2016) nie wygenerował dla studia niemal w ogóle zysków. Na deser pozostała nam informacja, że oficjele Sony mieli bardzo obawiać się przejęcia Activision przez Microsoft i omawiali to na spotkaniach we firmie.